Desatero dítěte

 

10 RAD JAK ZVLÁDNOUT ZAČÁTEK

 1. Mluvte s dítětem

  Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako „tam tě naučí poslouchat“, „tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod.

 2. Zvykejte dítě na odloučení

  Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na Vás může spolehnout.

 3. Veďte dítě k samostatnosti

  Veďte dítě k samostatnosti v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.

 4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám...

  Dítěti dejte najevo, že rozumíte jeho obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest). Vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.

 5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní.

  Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.

 6. Dejte dítěti s sebou něco, co má rád.

  Dejte dítěti s sebou něco důvěrného z domova. Nějakou maličkost, která by se dala schovat do kapsy – něco co se nerozbije a čehož případná ztráta by nebyla fatální.

 7. Plňte své sliby.

  Když řeknete, že přijdete po obědě, přijďte po obědě.

 8. Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci Vy.

  Udělejte si jasno v tom, jak prožíváte nastávající situaci Vy. Děti dokážou velmi citlivě poznat strach a nejistotu rodičů. Platí, že zbavit se své úzkosti znamená zbavit i dítěte jeho úzkosti. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím má menší problém.

 9. Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem.

  Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.

 10. Komunikujte s učitelkou.

  Mluvte s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte. S dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na půl hodiny apod.